To był pracowity dzień dla pracowników Stokkermill podczas ostatniej edycji targów Ecomondo, które odbyły się w Rimini w dniach 4-7 listopada, gdzie w hali A4 zaprezentowano najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie recyklingu wycofanych z eksploatacji paneli słonecznych i systemów recyklingu baterii litowych.
Wydarzenie było okazją do poznania nowych potencjalnych klientów, utrwalenia istniejących relacji oraz zebrania informacji na temat rynków i trendów.
Recykling paneli fotowoltaicznych jest bardzo aktualną kwestią, a Stokkermill od lat pracuje nad zdefiniowaniem najlepszych technologii odzyskiwania frakcji materiałów, z których składają się panele słoneczne i fotowoltaiczne.
Podejście Stokkermill jest celowo proste i ma na celu zagwarantowanie wydajności systemów oraz zrównoważonego zwrotu ekonomicznego z inwestycji wymaganej do budowy systemów.
Obecnie łańcuch dostaw recyklingu paneli słonecznych i fotowoltaicznych nie jest przygotowany do obsługi szybko i stale rosnącej liczby paneli przeznaczonych na złom, a wszystkie zaangażowane strony muszą podjąć wysiłek, aby stworzyć wartość z aktywów i materiałów nadających się do odzysku.
Linie do recyklingu paneli zaprojektowane i zbudowane przez Stokkermill minimalizują potrzebę ręcznych czynności, preferując zautomatyzowane systemy, które oferują większą wydajność w przetwarzaniu niestandardowych lub uszkodzonych paneli. Najmniejszy system ma wydajność ponad 1 tony na godzinę, a dostępne są również systemy o większej wydajności.
Kolejną istotną kwestią jest recykling baterii litowych z WEEE (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) oraz sektora motoryzacyjnego, dla których Stokkermill projektuje i produkuje systemy rozdrabniania oraz odzysku metali i czarnej masy.
W tym kontekście rola badań naukowych i trwających eksperymentów przemysłowych jest kluczowa w kierowaniu wyborami i rozwiązaniami projektowymi. Materiały są wysoce heterogeniczne, co stanowi złożone wyzwanie wymagające maksymalnej elastyczności w projektowaniu instalacji. Recykling baterii litowych jest jednak niezbędną potrzebą, której nie można przeoczyć i należy go uznać za strategiczne działanie w zakresie odzyskiwania rzadkich i cennych zasobów oraz krytycznych materiałów.
Instalacje Stokkermill mogą odzyskiwać elektrolit i oddzielać frakcje metaliczne, miedź i aluminium od czarnej masy do dalszych operacji w celu odzyskania związków chemicznych.
Kompaktowy granulator K750, dostępny w dwóch wersjach o mocy 5,5 kW lub 7,5 kW, sprawia, że recykling kabli i odzyskiwanie wlewków jest prostą i wydajną operacją.
K750 to kompaktowy granulator o wydajności przetwarzania 80-100 kg/godz.
Granulator jest zbudowany wokół kompaktowej, ale niezwykle sztywnej ramy, w której znajduje się stół do separacji gęstościowej. Sztywność zespołu pozwala stołowi pracować z niezwykłą precyzją, zapewniając wysoką jakość miedzi.
Granulator K750 jest najbardziej kompaktową maszyną w ofercie Stokkermill do recyklingu kabli miedzianych i aluminiowych oraz grzejników miedziano-aluminiowych, o wydajności produkcyjnej przekraczającej 3000 kg/h.
Pozostając w temacie recyklingu kabli, targi Ecomondo 2024 były okazją do zapoznania się z rewolucyjnym systemem Mobile M600, który zostanie oficjalnie zaprezentowany podczas kolejnej edycji ISRI 2025. Jest to system mobilny, umieszczony na 40-metrowej platformie, którego cechą szczególną jest to, że jest gotowy do użycia i nie wymaga żadnych prac instalacyjnych. Oczekiwana wydajność wyniesie ponad 500 kg/h.
Listopad 2024 r.