W świecie recyklingu kabli, paneli fotowoltaicznych oraz odpadów elektronicznych i elektrycznych (WEEE), proces separacji materiałów po mechanicznym rozdrabnianiu jest obecny jako wstępny lub wyłączny etap w procesie odzyskiwania krytycznych surowców.
Ciągły rozwój elektroniki z jednej strony i odnawialnych źródeł energii z drugiej strony, wprowadził na światowy rynek ogromną ilość materiałów, które w ciągu ostatnich kilku dekad często nie były odpowiednio przetwarzane pod koniec ich cyklu życia, co skutkowało marnotrawstwem materiałów nadających się do ponownego wykorzystania lub odtworzenia, a także porzucaniem substancji, które często są toksyczne i zanieczyszczające.
Możliwość recyklingu tych materiałów oznacza przejście w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, przynosząc znaczne korzyści rynkom w Europie i na całym świecie.
Szacunki dotyczące rynku recyklingu kabli w obu Amerykach wskazują na zwrot gospodarczy w wysokości około 278 miliardów dolarów do 2031 roku. Miedź i aluminium to produkty o najwyższej wartości dodanej po recyklingu, stanowiące 50-70% całkowitej masy kabli.
Materiały pochodzące z recyklingu ZSEE można również częściowo odzyskać po przygotowaniu produktu do przetworzenia (gdzie elementy elektroniczne zawierające toksyczne i zanieczyszczające elementy są zazwyczaj oddzielane od reszty). Od recyklingu kartridży i ekranów LCD po recykling sprzętu AGD, kluczowym procesem jest oddzielenie komponentu polimerowego od metalowego.
Podobnie w przypadku recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych, najważniejszymi materiałami z ekonomicznego punktu widzenia są aluminium i szkło, których udział wagowy wynosi odpowiednio od 10 do 15% i od 70 do 75%. W nadchodzących dziesięcioleciach konieczne będzie opracowanie skutecznej i opłacalnej metody recyklingu paneli słonecznych.
Na targach E-Waste World, które odbyły się we Frankfurcie pod koniec czerwca, Stokkermill zaprezentował swój nowy rozdrabniacz delaminacyjny, innowacyjną technologię zdolną do mechanicznego oddzielania materiałów uprzednio rozdrobnionych w rozdrabniaczu.
Zapotrzebowanie na wszechstronne maszyny wydaje się oczywiste, jeśli weźmie się pod uwagę znaczenie uzyskiwania rozdrobnionych materiałów o zmiennej granulometrii, które można regulować w zależności od prędkości i charakterystyki przychodzących rozdrobnionych materiałów.
Młyn rozwarstwiający Stokkermill może być używany w następujących zastosowaniach:
W przetwarzaniu kabli miedzianych lub aluminiowych, w zależności od rozmiaru i typu, możliwe jest uzyskanie czystej miedzi o czystości do 99,9% po obróbce wstępnej w granulatorze, a następnie oddzieleniu miedzi w separatorze zygzakowatym i stole densymetrycznym. Istnieje wiele rodzajów kabli, które mogą być przetwarzane w tego typu instalacji, w tym kable Ethernet i telefoniczne, bez konieczności skomplikowanej obróbki wstępnej;
Recykling paneli fotowoltaicznych pozwala uzyskać drobne granulki szkła o wysokiej czystości i oddzielić polimer hermetyzujący (EVA). Początkowy etap usuwania aluminiowej ramy nie jest konieczny, ponieważ można ją oddzielić niezależnie, w zależności od wymagań wydajności zakładu i stanu panelu;
W kontekście komponentów elektronicznych/RAEE, ułatwia uzyskanie drobnoziarnistych frakcji i oddzielenie warstw polimerowych od warstw metalicznych i półprzewodnikowych;
W recyklingu złomu aluminiowego, szczególnie w sektorze motoryzacyjnym, umożliwia całkowite oddzielenie aluminium od magnetycznych metali żelaznych, z możliwością wstawienia separatora magnetycznego i dodatkowych systemów filtrujących przed walcownią.
Walcarki Stokkermill umożliwiają wdrożenie gospodarki o obiegu zamkniętym, zapewniając efektywne wykorzystanie zasobów energetycznych oraz optymalizację wstępnego i końcowego przetwarzania materiałów, a także mogą być dostosowywane w instalacjach ad hoc zgodnie z potrzebami każdego klienta, w odniesieniu do każdego kolejnego procesu rafinacji.
Inną ważną cechą w zakresie konserwacji i obsługi jest elastyczna integracja ze zautomatyzowanymi systemami sterowania (PLC) i kontrola prędkości wirnika za pomocą falowników.
Zakłady recyklingu Stokkermill są punktem odniesienia w recyklingu, eksportując włoską jakość na cały świat; od samego początku stawiamy na doświadczenie i innowacje w służbie klienta, a dziś bardziej niż kiedykolwiek czujemy, że nasza misja obejmuje ważne realia krajowe i międzynarodowe.
Podsumowując, młyny rozwarstwiające Stokkermill będą w stanie przetwarzać szeroką gamę materiałów, w dziedzinie elektrycznej i elektronicznej, ale nie tylko, gwarantując wysoką wydajność i wysoki stopień jakości materiału wyjściowego, minimalizując ilość odpadów i ślad środowiskowy.
Więcej informacji: